Dela nyhet
Uppstart Orientering Hösten 2025 19/8
11 aug, 11:47 0 kommentarer

Är du sugen på orientering?
Då är det dags att titta hit! Tisdag den 19 Augusti startar vi upp träningarna för barn och ungdomar igen efter sommaruppehållet.
Grön/vit grupp samlas vid klubbstugan i Hallsberg 17.45 den 19/8 därefter håller ni koll i Facebook-gruppen där vi lägger ut information om samlingsplats för kommande träningar.
Är du helt ny och vill testa orientering för första gången?
Då är du varmt välkommen i den grön/vita gruppen. Vi rekommenderar att starta från 7-års ålder. Du behöver ha en vuxen med dig och bra kläder för att springa på stigar i skogen. Föranmäl er gärna till Elin Janegren. e.janegren@gmail.com med namn och födelseår för respektive barn.
Gå gärna med i vår Facebook-grupp: OK Tisaren ungdom för att få aktuell information om vart vi tränar, vilka tävlingar som är aktuella och andra evenemang som klubben anordnar.
Efter varje tisdagsträning finns det möjlighet till dusch och bastu i klubbstugan samt efterföljande fika till en billig slant. Supertrevligt!
Även Gul/orange/violett grupp startar upp med träningar tisdagar och torsdagar from 19/8. Ni håller som vanligt utkik på Facebook för aktuellt träningsplats.
Varmt välkomna/ Ledarna
Kommentarer