Dela nyhet
Stafettligan #2 Stockholm
Igår, 20:12 0 kommentarer
Söndagen den 27 mars var det dags för den andra deltävlingen i Stafettligan. Tävlingen var dessutom den sista stafetten före 10Mila, vilket gjorde att många klubbar ställde upp med riktigt starka lag. Dagens temperatur var betydligt behagligare än under den kalla natt-SM-natten, vilket innebar att understället kunde lämnas kvar i väskan. Området som löparna skulle springa i hade de flesta redan bekantat sig med under natt-SM, men då i mörker och med begränsad sikt. I dagsljus upplevde många att orienteringen blev enklare i den lite kluriga Stockholmsterrängen. Arenan var densamma som under natt-SM, alltså i ett gammalt grustag söder om Stockholm.
Tisaren hade tre lag anmälda i både herr- och damklassen, men efter en del återbud återstod två fulltaliga herrlag, ett fulltaligt damlag samt ett damlag med endast en löpare. Gemensamt för alla sträckor var den drygt kilometern långa löpningen genom grustaget till startpunkten – om man inte var uppvärmd innan, så blev man det garanterat där. Först ut var herrarna, där Gustav Hindér sprang förstasträckan i lag ett och Måns Bergqvist i lag två. Gustav växlade ut Valter Pettersson som 22:a, medan Måns växlade ut Viggo Holmberg som 84:a. Valter gjorde ett riktigt bra lopp och förde upp förstalaget till en 6:e plats, med 5:e bästa tid på sträckan. Även Viggo plockade placeringar, så andralaget låg nu på 63:e plats vid växling. Valter skickade ut Fredrik Glännefors på sista sträckan i ett inspirerande läge, med många starka orienterare runt omkring sig. Fredrik förde in förstalaget på en 18:e plats. Mykyta Zviahin fortsatte andralagets fina trend och plockade placeringar vilket innebar att laget slutade på en 54:e plats.
I damstafetten var det Andrea Svensson i lag ett och Anna Hallmén i lag två som stod på startlinjen för att ta sig an förstasträckan. Andrea stukade tyvärr foten under loppet, men kunde ändå växla ut Lovisa Persson som 22:a. Anna, som inte hade någon att växla ut till, “tog i mål” laget som 54:a. Lovisa, som nu var ensam Tisartjej kvar i skogen, plockade fem placeringar på sin sträcka och skickade ut Josefin Tjernlund på 17:e plats. Josefin behöll placeringen hela vägen in i mål och slog därmed herrlaget med en placering i den interna tävlingen. Killarna vill garanterat ha revansch på 10Mila. ;)
/Måns Bergqvist
Kommentarer